Aktualny Mistrz Polski w klasie E1GOKART Super S Cup oraz debiutant zwyciężyli w pierwszym wyścigu sezonu 2024 Mistrzostw Polski Endurance na Torze Poznań. Adam Karkuszewski i Michał Jakubek przebili się z ostatniego pola na starcie, aby odnieść zwycięstwo i wyjść na prowadzenie w klasyfikacji generalnej po pierwszej rundzie.

Z pole position do dwugodzinnego wyścigu długodystansowego ruszał Tomasz Pawlaczyk, mając za sobą Tomasza Urbańskiego i Adama Dębickiego. Mistrz E1GOKART Super S Cup z sezonu 2021 szybko uporał się z mniej doświadczonym Urbańskim, którego wkrótce wyprzedzili również Tomasz Nojman i Karkuszewski, którzy niedługo później zmienili się pozycjami.

Mając przed sobą pusty tor, Pawlaczyk narzucił równe tempo i powoli odjeżdżał od stawki, chociaż Dębicki cały czas utrzymywał lidera w zasięgu wzroku – przynajmniej do momentu, w którym problem z samochodem zmusił go do zatrzymania się po zaledwie 11 okrążeniach.

Na drugie miejsce wyszedł w dzięki temu Karkuszewski, lecz na półmetku rywalizacji miał już stratę prawie 20 sekund do prowadzącego Pawlaczyka. Przewaga wypracowana przez lidera została jednak anulowana, gdy otrzymał karę przejazdu przez boksy za wyprzedzenie przy żółtej fladze. W rezultacie Jakubek wsiadł do MINI Coopera S z numerem 83 jako nowy lider, a zmieniający Pawlaczyka Konrad Miler był tuż za jego plecami.

O ile Jakubek wytrzymywał presję ze strony Milera i nie dał się wyprzedzić, obu dogonił Damian Lempart, który dzięki ostrożnej jeździe Urbańskiego miał na drugą połowę wyścigu znacznie lepiej zachowane opony Yokohama Advan od rywali.

Mistrz Polski Endurance z 2021 roku narzucił tempo o kilka sekund na okrążeniu lepsze i odrobił ponad minutę straty do lidera. Na 25 minut do mety wyprzedził Jakubka, a okrążenie później także Milera.

Pierwsze od 2022 roku zwycięstwo nie było jednak dane Lempartowi, który na niecałe dziesięć minut do mety zjechał do boksów z powodu problemów z piastą. Niemal w tym samym momencie Jakubek wyprzedził Milera, który musiał zwolnić, gdy po niemal dwóch godzinach jazdy opony przestały zapewniać mu pożądaną przyczepność.

Jakubek przejechał ostatnie trzy okrążenia jako lider i przekroczył linię mety jako zwycięzca swojego pierwszego wyścigu Mistrzostw Polski Endurance w klasie E1GOKART Super S Cup. Miler przejechał linię mety z pękniętą oponą, na drugiej pozycji, a Lempart wyjechał z boksów tuż przed końcem wyścigu, by przekroczyć linię mety na torze, ze stratą trzech okrążeń do zwycięzcy. Adam Nojman i Damian Stachowiak nie mieli nawet szansy wsiąść do swoich samochodów, po tym jak ich zmiennicy wycofali się jeszcze przed zjazdami do boksów.

Mający nowego zmiennika Karkuszewski rozpoczął więc obronę tytułu mistrzowskiego od wygranej w pierwszym wyścigu sezonu 2024. Kolejna runda MPE odbędzie się wraz z drugą rundą E1GOKART Super S Cup w weekend 21-23 czerwca na Torze Poznań.

Sponsor tytularny

Work Stuff

Partner technologiczny

ECU Master
Yokohama

Patronat medialny

Motowizja

Organizator

DRIVE SQUAD
ul. Modrzewiowa 3
64-320 Niepruszewo

tel. 604 145 514
e-mail: przemek@drivesquad.pl